Lietojiet kanalizācijas sistēmas atbildīgi!
SIA “Jēkabpils ūdens” speciālisti, likvidējot avārijas, ne reti secina, ka aizsprostojumus rada sadzīves priekšmeti, kas atrodas kanalizācijas tīklos. Tas nozīmē, ka tualetes podos un izlietnēs iedzīvotāji met lietas, kuras tur nedrīkst atrasties- drēbes, karotes, atslēgas, izlietotas higiēnas preces, kaķu smiltis, ēdienu un daudzas citas lietas.
SIA “Jēkabpils ūdens” speciālisti vērš uzmanību, ka tualetes podā vai izlietnē izmestās lietas mēdz aizsprostot gan podus, gan arī ēkas iekšējos kanalizācijas tīklus. Ja šīs lietas neaizsprosto iekšējos kanalizācijas tīklus, tās nonāk centralizētajā kanalizācijas sistēmā, radot plašākus aizsprostojumus. Pastāv iespēja, ka var tikt apstādināta kanalizācijas sūkņu stacijas darbība, kā rezultātā ne tikai konkrētai mājai, bet veselam mikrorajonam var būt pārtraukta kanalizācijas attece. Avārijas situācijas likvidēšana nozīmē ne tikai neērtības pašiem iedzīvotājiem, jo kavēta kanalizācijas attece, kuru ne vienmēr ir iespējams novērst īsā laikā, bet arī rada papildus izdevumus avārijas seku novēršanā.
SIA “Jēkabpils ūdens” speciālisti atzīst, ka iedzīvotāju kanalizācijas lietošanas paradumi joprojām rada riskus pilsētas sistēmai un aicina iepazīties ar saturu, ko visbiežāk iedzīvotāji neapdomīgi mēdz izgāzt tualetes podos un izlietnēs un turpmāk izvērtēt to, ko var novadīt kanalizācijas sistēmās un ko tomēr paredzēts izmest atkritumu konteineros vai utilizēt speciālā veidā.
Higiēnas piederumi un autiņbiksītes
Pie tiem pieskaitāmas mitrās salvetes, vates plāksnītes un kociņi, zobu diegs un tamlīdzīgas lietas. Vates izstrādājumi slapjumā gan piebriest, gan piepūšas, gan saķep un ātri vien aizdambē notekas. Mitrās salvetes, piesūcinātas ar speciālu šķidrumu un ražotas no speciāla materiāla, kas tik viegli nesadalās un nepārstrādājas kanalizācijas sistēmā, veido aizsprostojumu vai iestrēgst kādā posmā.
Papīra izstrādājumi
Papīra dvieļi, salvetes, avīzes, uzlīmes un dažādi iepakojuma materiāli veidoti, izmantojot tehnoloģiju, kas nenodrošina ātru izšķīšanu. Uzlīmes, kas bieži sastopamas uz dažādiem augļiem un dārzeņiem, pirms mazgāšanas jānoņem, bet izlietnē tās nedrīkst aizskalot, jo tās ūdenī nešķīst un pielīp pie cauruļu sieniņām, tādējādi veicinot iespēju, ka kanalizācijas sistēma aizsprostosies.
Pārtika
Produktu gabali bieži vien sablīvējas turpat notekas sākumā un ievērojami palēnina ūdens aizplūdi, pat aizsprosto noteci. Dažādi pārtikas produkti īsā laika periodā spēj radīt lielas kanalizācijas problēmas.
•Kafijas biezumi –nešķīst ūdenī, bet gan nosēžas uz cauruļu sieniņām;
•Rīsi un makaroni – ūdens ietekmē piebriest un veido liela izmēra kamolus;
•Olu čaumalas –asās daļiņas pievelk citus netīrumus kā magnēts un veido liela izmēra kamolus, kas var veicināt kanalizācijas cauruļu aizsprostošanos;
•Tauki un eļļa –ūdenī nešķīst, bet gan nosēžas uz cauruļu sieniņām, tādējādi aizaudzējot caurules. Saskarē ar aukstu ūdeni sacietē;
•Milti – saskaroties ar ūdeni, tie veido kaut ko līdzīgu tumei un lieliski aizdambē caurules.
• Košļājamās gumijas –nesadalās ūdenī, turklāt tā pavisam viegli var pielipt cauruļu iekšpusē un izraisīt nosprostojumu
•Kartupeļu, ābolu mizas – rada aizdambējumus kanalizācijas caurulēs.
Medikamenti
Atšķirībā no iepriekšminētajiem priekšmetiem kādā brīdī izšķīdīs ūdenī un caurules neapdraudēs, tomēr ir bīstami dabai un attīrīšanas iekārtu tehnolģiskajam procesam.
Dažādas ķimikālijas
Tualetes podā nedrīkst noskalot dažādus balināšanas līdzekļus, krāsas, kaitēkļu apkarošanas un augu aizsardzības līdzekļus, tie rada papildus slodzi uz attīrīšanas iekārtām. Spēcīgi ķīmiski līdzekļi ir viegli uzliesmojoši, kā arī, nosēžoties uz cauruļu sienām, var izdalīt kaitīgus izgarojumus, kas var ietekmēt ne tikai pašu, bet arī kaimiņu veselību.
Kaķu smiltis
Saskaroties ar mitrumu, pārsvarā smiltis absorbē vai sacementē to. Kaķu smilšu nolaišana tualetes podā var radīt nopietnus aizsprostojumus kanalizācijas caurulēs.
Mati un mājdzīvnieku apmatojums
Mati veido visai apgrūtinošu aizsērējumu ūdens tecēšanai. Ja no vannas vai izlietnes matus varam salīdzinoši viegli izvilkt, taču, nolaižot tos tualetes podā un izraisot aizsprostošanos, tik viegli izvilkt nebūs iespējams. Izmantojot tualetes podu, lai atbrīvotos no izķemmēto mājdzīvnieku apmatojumu, radīsies tāda pati problēma kā ar matiem.
Atcerieties – kanalizācija nav atkritumu tvertne! Lai nerastos aizsērējums dzīvojamās mājas kanalizācijas sistēmā, aicinām rūpēties, lai tualetes podā nonāktu tikai tam paredzētās lietas un vielas, kā arī regulāri veikt profilaktiskus darbus arī citās mājokļu telpās, piemēram, virtuvē. Lai ar cauruļu aizsprostošanos nesaskartos, izlietnēm izmantojiet speciālu sietiņu, kas neļaus ēdiena paliekām nokļūt caurulēs, bet pēc mazgāšanās iztīriet dušu un vannu no izkritušajiem matiem. Ja nav pārliecības, ka konkrētā lieta neradīs aizdambējumu kanalizācijas tīklos, visdrošāk to ir izmest atkritumu konteinerā vai utilizēt atbilstoši produkta speciālajām prasībām.
SIA “Jēkabpils ūdens”
administrācija